WYBRZEŻE REWALSKIE - ATRAKCJE TURYSTYCZNE
GÓRA STRONY
GÓRA STRONY

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA w NIECHORZU

      Ze zględu na sprzyjające warunki geograficzne (wybrzeże morskie, jezioro) rybołówstwo wśród mieszkańców Niechorza i okolic odgrywało bardzo ważną rolę.
      Ukazanie tego zjawiska stało się podstawą stworzenia Muzeum Rybołówstwa, którego inicjatorami byli mieszkańcy Niechorza rybak H.Gmyrek i historyk S.Kropidłowski oraz kustosz Muzeum Narodowego w Szczecinie W.Kopczyński.
      Otwarcia ekspozycji dokonano w czerwcu 1994 r.

Muzeum Muzeum Muzeum

      Prezentowane w trzech niewielkich salach wystawy ukazują specyfikę zawodu rybaka, posługującego się w swojej pracy określonymi narzędziami i sprzętem pomocniczym. Na wystawach odnajdujemy typowy sadz do przechowywania ryb (miejscowa nazwa " kibel"), zestaw sieci i haczyków, kosze do transportu ryb, żelazne kotwice, więcierze, ościenie kowalskiej roboty oraz szereg innych ciekawych przedmiotów charakterystycznych dla zawodu rybaka. Zebrane w trakcie tworzenia muzeum zabytki stanowią interesujący wycinek kultury pomorskiej, kształtowanej poprzez określone warunki ekologiczne.

Muzeum Muzeum Muzeum

      W formie plenerowej prezentowana jest wystawa łodzi rybackich zgromadzonych przez samych rybaków i przekazanych jako dary do muzeum. Łodzie stanowią interesujący przykład drewnianego szkutnictwa na Pomorzu w okresie powojennym i zmian jakie w szkutnictwie następują.
      Waldemar Kopczyński

Adres:
al. Bursztynowa 66
72-350 NIECHORZE
tel. (091) 38 63 250

Więcej informacji w przygotowaniu

Najlepiej oglądać w Internet Explorer - min. 4.0, rozdzielczość min. 800x600

Copyright H.A.P. 2000 - webmaster R.S.